Aylık arşivler: Mayıs 2012

Helal Gıda Fuarı 2012

-Helal Gıda Fuarı CNR’da-

Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nın üçüncüsü Gimdes ve WHC desteğinde 30 Ağustos-2 Eylül 2012 tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul’da gerçekleştirilecek.

KOSGEB’in katılımcı firmalara katılım desteği sağlayacağı organizasyonda, küçük ve ortak ölçekli firmalara yüzde 50 oranında geri ödemesiz destek sağlanacak. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nın alım grubu ülkelerini Irak, İran, Endonezya, Malezya, Pakistan, Suriye, Hindistan, Bangladeş, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Umman, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Finlandiya, Kanada, Filipinler, Brezilya, Belçika, İngiltere ve Fransa oluşturuyor.

İstanbul Helal’in Başkenti Oluyor
Dünya genelinde yaklaşık 50 ülkenin helal gıda sertifikası veren organizasyonlarının çatı kuruluşu olan Dünya Helal Konseyi (WHC) yönetimi, kurumun merkezini İstanbul’a taşımaya hazırlanıyor.

Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde, Nisan ayında gerçekleştirilen yarıyıl toplantısında WHC Yönetim Kurulu üyeleri, konseyin merkezinin İstanbul’a taşınması konusunda ön karar aldı. Karar, Ekim ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek kongrede kesinlik kazanacak.

WHC’nin geçen yıl Ekim ayında İstanbul’da gerçekleştirilen kongresinde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Türkiye Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, kararın Türkiye açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Konsey merkezinin İstanbul’a taşınmasının Türkiye’nin İslam alemiyle işbirliğini arttıracağını ifade eden Büyüközer, “Helal sertifikalama konusunda dünyadaki bütün Müslümanlar’ın buradan bilgilendirilmesi ve akreditasyonların buradan yapılması önemli bir katılım sağlayacak, Türkiye’nin ihraç ürünlerine büyük potansiyel kazandıracak” dedi.

Bu doğrultuda altyapı çalışmalarına başladıklarını belirten Büyüközer, konseyin başkanı değişse bile yönetim ve sekretarya hizmetlerinin yürütüleceği daimi merkezin İstanbul olacağını ifade etti.

Büyüközer, geçen yılki kongrede gündeme gelen helal ürünler konusunda uzman, danışman ve denetçi yetiştirecek bir meslek yüksek okulunun Türkiye’de açılması konusunda da çalışmaların devam ettiğini anlattı.

-”Helal Dünya Marketleri”-

GİMDES’in helal sertifikası verdiği ürünlerin satıldığı “Helal Dünya Marketleri” hakkında da bilgi veren Büyüközer, “GİMDES, bu projenin ticari olarak bir tarafında bulunmuyor. GİMDES’in helal sertifikası verdiği ürünleri satmak şartıyla isim hakkını parasız olarak veriyoruz ve denetimini yürütüyoruz” diye konuştu.

Büyüközer, Türkiye’de bu marketlerin sayısının İstanbul’da 3, Kahramanmaraş, Manisa, Kırşehir ve Konya’da ise birer tane olmak üzere toplam 7 olduğunu, 4 marketin de onay belgesi beklediğini bildirdi.

“Helal Dünya Marketleri”nin, bu konuda hassasiyet içerisinde bulunanlar tarafından tercih edildiğini belirten Büyüközer, diğer marketlerin de helal sertifikalı ürünler için ayrı bir raf sistemi kurmalarını temenni ettiklerini dile getirdi.

-GİMDES ve WHC-

GİMDES, Türkiye’de helal ve sağlıklı ürünleri araştırmak ve sertifikalandırmak üzere 2005 yılında bir sivil toplum kuruluşu olarak kuruldu. 2008 yılında WHC’ye üye olan GİMDES, Malezya, Endonezya ve bazı Arap ülkelerinin ithal gıdalarda Helal Gıda Sertifikası şartı aramaları üzerine bu ülkelerden akreditasyon alarak 2009 yılında helal gıda sertifikası vermeye başladı.

2011 yılında Türkiye’nin 14,2 milyar dolar olarak gerçekleşen gıda ihracatının 2 milyar doları GİMDES tarafından verilen helal gıda sertifikaları ile gerçekleşirken, GİMDES’in 2009′dan bu yana beyaz ve kırmızı et ile süt ürünlerinin ağırlıkta olduğu 210 firmaya verdiği sertifikalar ile yapılan ihracat 4 milyar dolara ulaştı.

1999 yılında Jakarta’da kurulan WHC ise helal gıda sertifikası ve akreditasyon süreçlerinin standardize edilmesi amacıyla dünya genelinde yaklaşık 50 ülkenin helal gıda sertifikası veren organizasyonlarının bir araya geldiği bir çatı kuruluş olarak faaliyetlerini yürütüyor.

Kaynak: AA

Japonlardan Helal Gıda Dedektörü

Japonların, yemeklerin İslami usullere uygun olup olmadığını anlamaya yarayan icatları helal dedektörü Brunei’de hayranlıkla karşılandı.
Ülkenin Tarım Bakanlığı oldukça hızlı sonuç veren cihaza onay verdi.
Japonlar, Bruneilileri ikna etmek için dün ASEAN Yiyecek Konferansı’nda epeyce ter döktüler.
Japon yapımı cihaz eski teknolojinin aksine bir saat yerine birkaç dakika içinde yemeğin helal olup olmadığını anlayabiliyor.
DNA sensörü adı verilen cihaz helal olmayan besinleri kolaylıkla tespit edebiliyor. Cihazın bulabildikleri arasında yemekte bulunabilecek bakteri ve virüsler de var.
Bir Palm cihazı büyüklüğündeki “DNA Sensor”ün tüm İslam aleminde büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Helal Gıda Yasalara Girmeli

SHAFAQNA-Tarım Orman ve Çevre Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) Trabzon Şube Başkanı Yaşar Seyis, dünyadaki 2 trilyon dolarlık helal gıda pazarının yüzde 14’ünün Müslümanlar tarafından gerçekleştirildiğini bilerek, “Bunun sebebi, büyük oranda bilgisizlik ve bilinçsizliktir. Dünyadaki 57 İslam ülkesinin hiçbirinin mevzuatında helal haram ile alakalı bir yasal düzenleme yok. Hem üretici hem de tüketici tarafında büyük sıkıntılar var.” dedi.

Seyis, Trabzon Belediyesi ile Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde yarın düzenlenecek ‘Helal Gıda’ paneliyle ilgili yaptığı açıklamada, helal gıda konusunda standardı olmayan tek topluluğun Müslümanlar olduğunu savundu. Helal sertifikalamanın iki ayağı bulunduğunu anlatan Seyis, “Birincisi bu konuda hassasiyetleri olan ve inançları olan insanları ilgilendiriyor. Dolayısıyla inanç sahiplerinin inançlarına uygun ürünleri kapsayan bir konu. İkincisi ise dünya ekonomisi içinde bunun ticari boyutuyla ilgili kısmı. Dolayısıyla bu iki ayağın da sağlıklı bir şekilde çalışır hale getirilmesi gerekmektedir. Dünyada birçok farklı standart bulunmaktadır. Musevilerin Koşer sertifikasının yanında felsefi bir topluluk olan vejeteryanların bile dünya üzerinde çok ciddi otoriteleri var. Dünyada büyük bir kitle olmasına rağmen kendine ait bir standartı oturtamayan tek topluluk Müslümanlar. Ancak bugün bu değişmektedir.” ifadelerini kullandı.

“57 İSLAM ÜLKESİNDE YASAL DÜZENLEME YOK”

Müslümanların dünyada büyük bir kitleye sahip olduğu halde global sistemin içinde inancına uygun sistemi tam rayına oturtamadığını ifade eden Seyis, “Dünyada 2 milyar Müslüman var. Bu kitle şu anda kendi ülkesinin uçağında dahi bu hakkını gerçekleştirme imkanı bulamamış, ancak bugün dünyada bu gariplik yavaş yavaş aksiyona dönüşmüş durumda. 2 trilyon dolarlık bir helâl gıda pazarı var dünyada. Bunun içinde kozmetik, sağlık, finans gibi sektörler bulunuyor. Bu pazarın maalesef yüzde 14′ü Müslümanlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bunun sebebi, büyük oranda bilgisizlik ve bilinçsizliktir.” dedi.

Hem üretici hem de tüketici tarafında büyük sıkıntılar olduğuna değinen Seyis, şöyle devam etti: “Dünyadaki 57 İslam ülkesinin hiçbirinin mevzuatında helâl haram ile alakalı bir yasal düzenleme yok. Böyle bir sistem içerisinde Müslümanlar bu haklarını toparlamaya çalışıyorlar. Bütün dünya bu konuda önemli çalışmalar yapıyor. Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için 70 milyar dolarlık bir potansiyel var.”

Seyis, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) bugüne dek 210 firmaya, ihracata dayalı helal ürün sertifikası verildiğini, bu sayının da her geçen gün arttığını kaydetti.

Başkan Seyis, GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kamil Büyüközer ve GİMDES Başdenetçi Ali Kaygısız’ın konuşmacı olarak katılacağı “Helal Gıda” paneline herkesi davet ettiklerini de sözlerine ekledi.

CİHAN

Gıda Piyasası “Helal”e Yöneliyor

GİMDES Genel Başkanı Büyüközer 2 milyon dolarlık gıda pazarında helal gıdanın etkinliğini anlattı.
Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Genel Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, “Bugüne dek 210 firmaya, ihracata dayalı helal ürün sertifikası verdik. Bu sayı her geçen gün artıyor. Böylece, dünyada 2 milyon dolarlık gıda pazarına ağırlığımızı koymaya başladık” dedi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı(GMKA) ile Bandırma Ticaret Odası’nın ortaklaşa “İhracatta Helal Gıda Sertifikasyon Toplantısı” düzenlendi.

Büyüközer, Bandırma Ticaret Odası Konferans Salonu’ndaki toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada 2 milyar Müslüman’ın yaşadığını belirtti. Tüm Müslümanların ‘helal gıda’ sertifikalı ürünlere büyük önem verdiğini belirten Büyüközer, “GİMDES olarak bugüne dek 210 firmaya, ihracata dayalı helal ürün sertifikası verdik. Bu sayı her geçen gün artıyor. Böylece, dünyada 2 milyon dolarlık gıda pazarına ağırlığımızı koymaya başladık” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ise helal gıda sertifikalı ürünlere tüm İslam ülkelerinin büyük önem verdiğine dikkati çekti.

GİMDES’in verdiği sertifikaların, 40 ülke tarafından tanındığını belirten Çıkrıkçıoğlu, “Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat hedefine, helal ürün markası da önemli katkı sağlayacak. TSE de sertifika veriyor ama bu sertifikalar çoğu ülke tarafından kabul edilmiyor. Dilerim TSE’nin sertifikalarının da kabul görmesi için yetkililerce çalışmalar başlatılır” diye konuştu.

AA

Helal Gıda Tayland’ın İştahını Kabarttı

Müslüman ülkelerdeki helal pastasında pay almak için çaba gösteren Tayland, bu konuda faaliyetlerini genişletiyor.

Müslüman ülkelerdeki helal pastasında pay almak için çaba gösteren Tayland, bu konuda faaliyetlerini genişletiyor. Bahreyn ve Katarı ziyaret eden Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra, söz konusu ülkelerle helal gıda konusunda işbirliği yapmak istediklerini aktardı. Bu çerçevede Tayland Katar ve Bahreyn ile helal gıda ticareti ve yatırım işbirliği mutabakat zaptı imzaladı.
Shinawatra, Katarlı iş adamları ile yaptığı toplantıda, Tayland’ın uluslararası standartlara sahip, dünyanın önde gelen gıda üreticisi ülke olduğunu söyledi. Shinawatra, hedeflerinin üretilen helal gıdayı 1,9 milyar insanın bulunduğu İslam ülkeleri pazarına ulaştırmak olduğunu dile getirdi.
CİHAN

Helal Gıda İçin Ulusrararası Oluşum Şart

GİMDES Başkanı Büyüközer,”Helal Gıda standardizasyonunda sertifika veren kurum ve kuruluşların ortak çatı altında toplanması gerekir” dedi
Son dönemde özellikle Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerde ilgi gören helal gıda sertifikasına uluslararası standart getirilmesi hedefleniyor. Helal gıda sektörürün marka kurumlarından Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Başkanı Doktor Hüseyin Kami Büyüközer, dünyada 60′ a yakın ülkede helal gıda sertifikası verildiğini belirterek, “Ancak bu alanda sertifika veren kurum ve kuruluşların ortak bir çatının altında toplanması gerekir” dedi. Büyüközer kurum olarak GİMDES’in farklı standartlarda verilen sertifikaları, tek bir çatı altında toplanmasını istediklerini kaydetti. Bunun için her yıl uluslararası konferanslar düzenlediklerini kaydeden Büyüközer “İnsanları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu bir iman meselesidir” diye konuştu. Helal gıdanın tek bir standartta belirtilmesinin şart olduğunu dile getiren Büyüközer, “Helal gıdada en önemli problem bilgi eksikliği ve tek bir standart olmaması. Kimi bir ürüne haram derken, kimi de helal diyor. İslam aleminde ortak bir görüş yok. Bizim amacımız bunu tekbir çatı altında toplamak. Bunun için gerek yurt içinde gerekse uluslararası alanda çalışmalar yapıyoruz. İnsanları bilgilendirmeye ve bir helal gıda standardı oluşturmaya çalıyoruz. Çünkü helal gıda hassas konu, 2 milyarlık Müslüman alemini ilgilendiriyor. diye belirtti.

Yeni Şafak

Gimdes Helal Sertifikası Alan Ürünler

Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar
Helal Sertifikalı Firmalar

TSE’den Helal Belgesi Alan Firmalar

1 SULTAN ET VE GIDA ÜRT. TİC. PAZ. LTD. ŞTİ
2 SEL SANAYİ ÜRÜNLERİ TİC. PAZ.A.Ş
3 İKBAL GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ İMALAT SAN İÇ VE DIŞ TİC AŞ
4 BEYPİ BEYPAZARI TARIMSAL ÜRETİM PAZARLAMA SAN. VE TİC. A.Ş.
5 BURDUR GÜÇBİRLİĞİ GIDA SAN.TİC.A.Ş Burdur
6 AGRANA FRUİT İSTANBUL GIDA SAN. VE TİC. AŞ. İSTANBUL
7 VAHDET ET VE GIDA SAN. TİC. AŞ AFYONKARAHİSAR
8 KONYA ŞEKER SAN.VE TİC.A.Ş. KONYA
9 KONYA ŞEKER SAN.VE TİC.A.Ş. KONYA
10 ŞENPİLİÇ GIDA SANAYİ A.Ş. İSTANBUL
11 ŞENPİLİÇ GIDA SANAYİ A.Ş. İSTANBUL
12 ŞENPİLİÇ GIDA SANAYİ A.Ş. İSTANBUL
13 İTİMAT PEYNİRCİLİK SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İMALAT PAZ. SAN. TİC. A.Ş. İSTANBUL
14 FELDA IFFCO GIDA VE SAN.TİC.A.Ş. İZMİR
15 FELDA IFFCO GIDA VE SAN.TİC.A.Ş. İZMİR
16 FELDA IFFCO GIDA VE SAN.TİC.A.Ş. İZMİR
17 FELDA IFFCO GIDA VE SAN.TİC.A.Ş. İZMİR
18 NAZMİ İMAMOĞLU KAYSERİ
19 NAZMİ İMAMOĞLU KAYSERİ
20 HATAP DEĞİRMENLERİ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ÇORUM
21 CEBEL SÜT ÜRÜNLERİ VE GIDA MADDELERİ İMALAT SANAYİ VE TİCARET AŞ. KONYA
22 YÖRSAN GIDA MAMÜLLERİ SAN. VE TİC.A.Ş. ABALIKESİR
23 STELLİFERİ FINDIK VE GIDA SANAYİ A.Ş. İSTANBUL
24 PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. İZMİR
25 PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN. A.Ş. İZMİR
26 ÇAY İŞLETMELERİ GENEL MUDURLÜĞÜ EKREM ORHON MAH. RİZE
27 ELVAN GIDA SAN.VE TİC.A.Ş İSTANBUL
28 ELVAN GIDA SAN.VE TİC.A.Ş İSTANBUL
29 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
30 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
31 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
32 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
33 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
34 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
35 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
36 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
37 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
38 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
39 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
40 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
41 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş.A BALIKESİR
42 BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SAN.A.Ş. BALIKESİR
43 ÖZGÜLLÜ SÜT MAMÜLLERİ HAYVANCILIK VE İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET SAKARYA
44 ÖZLEM ET VE ET MAMÜLLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL
45 MATLI YEM SAN. TİC. A.Ş. BURSA
46 AYTAÇ GIDA YATIRIM SAN. VE TİC. A.Ş. ÇANKIRI
47 TAT MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş. GAZİANTEP
48 KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. İSTANBUL
49 MUTLU MAKARNACILIK SAN. VE TİC. A.Ş. GAZİANTEP
50 KAYARLAR ET SANAYİ VE TİCARET A.Ş. SAKARYA
51 BESAŞ BURSA EKMEK VE BESİN SAN. VE TİC.AŞ BURSA
52 ERŞAN ET VE ET ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC.A.Ş. BİLECİK
53 KEREVİTAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.BURSA ŞUBESİ BURSA
54 KEREVİTAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.BURSA ŞUBESİ BURSA
55 KEREVİTAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.BURSA ŞUBESİ BURSA
56 KEREVİTAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.BURSA ŞUBESİ BURSA
57 DOYGUN GIDA SAN.VE TİC.DAĞ.A.Ş. İSTANBUL
58 ALTINMARKA GIDA SAN. VE TİC. AŞ. İSTANBUL
59 GARİP TAVUKÇULUK GIDA VE YEM SAN. TİC. A.Ş. ADANA
60 GARİP TAVUKÇULUK GIDA VE YEM SAN. TİC. A.Ş. ADANA
61 NAMET GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. KOCAELİ
62 PENKON GIDA SANAYİ A.Ş. BURSA
63 BOZOK HAYVANCILIK SAN. VE TİC. A.Ş. ÇANKIRI

Helal Gıdalara Talep Patlaması

Dünya Helal Forumu tarafından yapılan en son araştırmaya göre küresel helal gıda piyasasının değeri 2009’da 632 milyar dolara ulaştı. Müslüman olmayan tüketicilerin eklenmesi durumunda bu rakamın daha da yükselmesi bekleniyor

Helal endüstrisi uzmanları, tüm helal gıdalar ve gıda harici ürün ve hizmetlerden oluşan küresel helal piyasasının hacminin yıllık 1.2 trilyon dolar ile 2 trilyon dolar arasında değiştiğini ifade ediyor.
Dünyada helal ürünlere olan talep sadece müslüman tüketicilerden gelmiyor. Farklı ırk ve dini inanca sahip gayri müslimlerin de helal logosu taşıyan ürünleri tercih ettiği gözönünde bulundurulduğunda helal endüstrisinin çok geniş bir potansiyele sahip olduğu vurgulanıyor.
Kaynaklara göre dünyadaki helal ticaretin yüzde 80’i müslüman olmayan ülkeler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu ülkeler helal damgasını kendi ekonomik menfaatleri için kullanarak dünyadaki en büyük helal ürün ihracatçısı haline geldi.

Batıda en büyük helal tedarikçileri arasında ABD, Kanada, Brezilya, Yeni Zelanda ve Avustralya, doğuda ise Tayland, Malezya, Filipinler, Endonezya, Singapur ve Hindistan sayılıyor.
Helal piyasasının bu derece büyümesinin ardında helal ürünlerin kalite garantisi sunması ve helal damgasının kaliteli ürün ile eşdeğer sayılması görülüyor.

Avrupa’daki helal gıda piyasasının değeri 17 milyar doları Fransa’ya ait olmak üzere 66 milyar doları buluyor. Sadece İngiltere’deki helal et satışı yıllık 600 milyon dolar.

Bunun yanısıra ABD’deki müslümanların yıllık helal gıda tüketimi 13 milyar dolar civarında. Körfez ülkeleri ise yılda 44 milyar dolarlık helal gıda ithal ediyor. Hindistan’daki helal gıda ticareti 21 milyar doları aşarken dünyanın en büyük müslüman ülkesi Endonezya’nın yıllık helal gıda harcaması da 70 milyar doları geçiyor.

Gıda Alışverişinde Nelere Dikkat Edilmeli

Bir market dergisinin bin kişi üzerinde yaptığı araştırmada insanların yüzde 35′inin satın alınan ürünün helalliğini öğrenmek için etiketlere baktığı ortaya çıktı. Uzmanlar da bu noktada etiketlere iyi bakılmasını ve firmalara merak edilen şeylerin sorulmasını öneriyor.

Bizim Market Dergisi ve Çözüm Araştırma tarafından çeşitli illerde bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre insanların yüzde 35′i satın aldığı bir ürünün helal gıda olup olmadığını öğrenmek için ürün üzerindeki bilgileri okuyor. Yüzde 28′lik bir oran ise bu konuyu öğrenmek için herhangi bir şey yapmıyor. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Beşer, helal gıda arayışının bir Müslüman’ın günlük hayatının en önemli çabalarından biri olması gerektiğini söylüyor. Beşer’e göre haram bir lokma, sevapları kırk gün boyunca etkiliyor. Ayrıca helal ve temiz gıda, ilmi artırıyor.

Alınan et ürünlerinin besmeleyle kesilmiş olması gerekir. Ama bu yetmez. Özellikle sucuk, salam, sosis gibi ürünler işlenirken içine kaynağı ve içeriği bilinmeyen katkı maddeleri katılıp katılmadığını da öğrenmek gerekir. Ayrıca diğer gıda maddelerine katılan katkı maddeleri de helal olmalıdır. Uzmanlar aldığınız pasta ürünlerinin içeriğinde “Alkol kaynaklı katkılar var mı?” sorusunun da sorulmasını öneriyor.

Helal gıda konusu hem kişinin kendisini hem de bakmakla mükellef olduğu aile fertleri için en fazla dikkat etmesi gereken hassasiyetlerden biri. İnsanın ilk imtihanının helal gıda ile olduğunu söyleyen Faruk Beşer, bir Müslüman’ın yeme içme konusunda çok dikkatli olması gerektiğini belirtiyor. Haram gıdanın kişiyi cennetten bile indirebildiğini ifade eden Beşer, “Hz. Adem babamızla Hz. Havva annemizin ilk imtihanları yeme konusuydu ve onlar ne yazık ki, ya da bir hikmet gereği, bu imtihanı kaybetti. Yeme içme mevzusu önemli bir imtihandır ve yiyip içtiklerimiz her yönüyle kişiyi etkiler. Bir haram lokmanın ibadetlerin sevabını kırk gün etkilediğini Efendimiz’den (sas) öğreniyoruz. Haram gıdalar, düşünceler üzerinde de etkilidir.” diyor.

Helal gıda yemek için verilen çabaların nafile ibadetlerden çok daha sevap olduğunu belirten Beşer, helal ve haramın neler olduğunu bilmek, öğrenmek gerektiğini söylüyor. Satın alınan herhangi bir ürünün araştırılması gerektiğini vurgulayan Beşer şöyle konuşuyor: Sorumluluk sadece satana ait değildir, alıcı da satın aldığı ürünün dinen uygun olup olmadığını araştırmalı, sorgulamalıdır. Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde “Haramlar bellidir, helaller de bellidir. İkisinin arasında şüpheli şeyler vardır. Onlardan kaçınabilenler, dinlerini ve haysiyetlerini korumuş olurlar.” buyuruyor.

İhracata yönelik olarak helal gıda sertifikası veren Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Gıda Baş Denetçisi Gıda Mühendisi Merve Bostan ise, “Yiyecek ve içecekler daima sorgulanmalı. Satın alınan yerden gerekli bilgiler alınmalı. Emin olunmayan ürünler, asla kullanılmamalı.” diyor.

Alışverişte nelere dikkat edilmeli?

Ambalajın üzerindeki ‘içindekiler’ listesi dikkatli okunmalı.

Ambalajsız olarak satılan yemek ve tatlı çeşitlerinin içinde ne olduğu özellikle de hayvansal bir gıda veya katkı maddesi, alkol içerip içermediği sorgulanmalı.

‘Domuz yağı ve domuzdan elde edilen hiçbir katkı maddesi yoktur’ ifadesi etikette yer alabilir. Ancak kesimi İslamî usule göre yapılmamış hayvanlardan elde edilen katkı maddesinin olup olmadığı da öğrenilmeli.

Özellikle şu ürünler satın alınırken içerdiği katkı maddeleri sebebiyle dikkatli olunmalı: Et ve et ürünleri, peynir, cips, kek ve pasta, margarin, yoğurt, kızartma, hazır çorba, krem şanti, sos, çikolata, şekerleme, dondurma.