Aylık arşivler: Aralık 2012

Erpiliç Pratik Ürünlerinede Helal Sertifika Aldı

erpiliç-helalHelal gıda kriterlerine uyumda Türkiye’nin öncü beyaz et markalarından olan Erpiliç, toplam 36 çeşit ürününe helal gıda sertifikası almakla farkını ortaya koydu.Erpiliç normal piliç eti üretimi için sahip olduğu GİMDES Helal Gıda Belgesini, ileri işlenmiş ürün grubu içinde yer alan kaplamalı ürünler, köfte grubu, döner ve
soslu ürünler içinde aldı. Erpiliç’in bütün ve parça çiğ olarak satılan piliç etlerinde olduğu gibi pratik ürünler sınıfında yer alan ileri işlenmiş ürünlerine de helal
sertifikası alarak müşterilerinin güvenle ve sağlıkla tüketim yapabilmesinin yelpazesini genişletti.

Başarılı yönetimin sırrını ve Helal gıdanın önemini anlatan Erpiliç yönetim kurulu başkanı Ali Ericek’in ağzından 4 soru ile piliç sektörü ve Erpiliç:

Ericek”GİMDES Sertifikalı ürünlerimizi yüzde 100e çıkaracağız.”

Erpiliç yönetim kurulu başkanı Ali Ericek aslında bu belgeye daha önce sahip olacak hazırlığı kendilerinin yapmış olduğunu ama tedarikçi firmalarınında aynı belgeleme sürecini tamamlamalarını beklediklerini belirtti.Bu süreç tamamlandıktan sonra aynı belgeleme sürecinden geçmek isteyen başka markaların işini kolaylaştırdıkalarını söyleyen Ericek, başkalarınında bu üretim seviyesine ulaşmasından ancak gurur duyacağını vurguladı.Önümüzdeki dönemde salam,sucuk,sosis gibi şarküteri ürün gurubu içinde helal gıda çalışmaları yürüten erpiliç , Gimdes Sertifikalı ürün oranını yüzde 100′e çıkarmayı hedefliyor.İşte Ericek’in ağzından 4 soru ile piliç sektörü ve Erpiliç:

-Tüketicinin sertifikalara bakışı nasıl?Ürün alırken sertifikasına dikkat ediyormu?Sertifikaları tanıyormu?

Son yıllarda bu bilinç sürekli olarak artıyor.Ülkemizde yakın geçmişe kadar helal gıda,sadece belli cemaat gruplarının hassasiyet gösterdiği bir kavramdı.Günümüzde bu hassasiyeti evlerine taşıyan çok sayıda anne var.Artık bireysel tüketicilerde helal ve sağlıklı gıda konusunda bilinçlenmiş durumdadır.Gıdalar tüketilirken hangi firmanın ürünü olduğu üretimin hangi şartlarda yapıldığı sorgulanıyor.Etiket bilgileri derinlemesine inceleniyor.Firmaların tüketici hakları aranarak ürünlerle ilgili bilgiler alınıyor,emailler gönderiliyor.

-Sertifikaların satışa bir katkısı olduğuna inanıyormusunuz?Belli bir artış oranı gözlenebildimi?

Açıkçası sertifika almadan öncede Erpiliç bir marka olarak tütüketicinin gönlünde özel bir yer etmiştir.Yurt geneline dağılan yaklaşık yetmişe yakın bayimizle ,ürettiğimiz ürünün pazarlama ve dağıtımını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz.Ancak sertifikalandırma sonrasında fuarlarda doğrudan bizlere ve tüketizi hatlarımızdan ilgili birimlere ürünlerimizi daha çok satış noktasında görmek istedikleri talebi artmış durumda .Bu durum yakın müslüman komşu ülkelerinde dikkatinden kaçmıyor.İran ,Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde inanılmaz bir talep artışı yaşıyoruz.

-Piliç pazarının genel tüketim alışkanlıkları hakkında bize bilgi verirmisiniz?Piliç pişirme ve tüketme kültürümüz değişiyormu?

Türkiyede eskiden daha çok bütün piliç satışı yapılırdı.Aileler bütün pilici suda haşlar, suyu ile çorba,göğüseti ile pilav yapar,but eti ilede ana yemek yaparlardı.Anadoludaki uygulama hala bu şekilde devam etmekle birlikte, çalışan ve eğitimli genç neslin mutfakta eskisi gibi çok uzun süre geçirmek istememesi nedeniyle artık yemek pişirme alışkanlıkları elbette değişiyor.Tüketici kısa sürede ısıtılıp tüketilebilen hazır pişirilmiş bir ürüne eğilim gösteriyor.Bu ürünlerin market reyonlarında zaman içinde çeşitlenip yaygınlaşması sayesinde tüketicilerimiz farklı pişirme teknikleri ve lezzetli sos ve baharatlarla piliç eti ürünlerini daha zahmetsiz ve sağlıklı bir şekilde tüketmiş oluyorlar.

Süt ürünlerinde hile yapan firmaları bakanlık açıkladı

peynir resimleriGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıdada taklit ve tağşiş (bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma) yaparak, tüketiciyi yanıltan 25 firmayı teşhir etti. Teşhir edilen işletmelerin ürettiği 37 çeşit peynir,yoğurt, tereyağı ve süt ürünleri incelendi. İncelemelerde peynirlere bitkisel yağ ve nişaşta, yoğurtlarda jelatin, tereyağında bitkisel yağ ve keçi sütünde inek sütü olduğu tespit edildi.

İşte o firmalar :
“Sütkon Gıda Tar. Ürn. ve Day.Tük. Mal. San. Tic. Ltd. Şti./KONYA Yağlı Eritme Peyniri (Bitkisel Yağ)Demircizade. Mehmet Demirci Gıda Tar. Ürn. Oto. İnş. San. Tic. Ltd.Şti./ KONYA Eritme Peyniri (Bitkisel Yağ) Ozan Demircizade. Süller Peynircilik Süt ve Süt Ürünleri İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti./DENİZLİ Peynir Karışımı(Nişasta) Süller. Saruhanlılar Süt ve Süt Ürünleri/ DENİZLİ Peynir Karışımı(Nişasta) Ovmalux. Narin Süt ve Süt Ürünleri Gıda Paz. San. Tic. Ltd. Şti./KAYSERİ Tam Yağlı Tulum Peyniri(Bitkisel Yağ) Narlıtepe. Narin Süt ve Süt Ürünleri Gıda Paz. San. Tic. Ltd. Şti./KAYSERİ Tulum Peyniri(Bitkisel Yağ) Zirve. Narin Süt ve Süt Ürünleri Gıda Paz. San. Tic. Ltd. Şti/KAYSERİ Tulum Peyniri(Bitkisel Yağ) Narlıtepe. Birsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş./KAYSERİ Tam Yağlı Tulum Peyniri(Bitkisel Yağ) Karel. Torunoba Süt Ürünleri/ELAZIĞ Tam Yağlı Tulum Peyniri(Bitkisel Yağ) Torunoba. YGS Süt ve Süt Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. /İZMİR Taze Kaşar Peyniri(Bitkisel Yağ) Acan. YGS Süt ve Süt Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. /İZMİR Taze Kaşar Peyniri(Bitkisel Yağ) Can. İzsüt Besicilik Tar. Gıda İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti./İZMİR Kaşar Peyniri(Bitkisel Yağ) Özay. Baran Süt Ürün. Day. Tük. Mal. Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. /İZMİR Homojenize Yoğurt(Bitkisel Yağ ve jelatin) Özdoğan Tatal. Çakıroğlu Süt Ürün. Gıda ve Hayv. San. Tic. Ltd. Şti./İZMİR Tam Yağlı Homejenize Yoğurt (Bitkisel Yağ, Jelatin) Çakıroğlu. Yeşil Tire Süt Mamülleri/İZMİR Homojenize Yoğurt (Bitkisel Yağ) Yeşil Tire. Elbistan Altınova Gıda Hay. San. Tic. Ltd. Şti./KAHRAMANMARAŞ Tam Yağlı Yoğurt(Jelatin) Elbistan Altınova. Aydınoğlu Süt Mamulleri /KAHRAMANMARAŞ Yarım Yağlı Yoğurt(Jelatin) Çilem. Şelale Süt Ticaret ve San. Ltd. Şti./ANTALYA Homojenize Yoğurt(Jelatin) Çağlayan. Mustafa Hazar-Yüksel Mandıra/İZMİR Tam Yağlı Homojenize Yoğurt(Jelatin, Bitkisel Yağ ) Burgucu. Arıkan Süt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. /İZMİR Tam Yağlı Tava Yoğurdu(Jelatin, Bitkisel Yağ) Arıkan Süt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.. Aydoğan Süt Mam. İml. İhr. Tic. San. Ltd. Şti/İZMİR Kaymaksız Yoğurt(Jelatin, Bitkisel Yağ) Aymer Süt. Aydoğan Süt Mam. İml. İhr. Tic. San. Ltd. Şti./İZMİR Pastörize Yağlı Homojenize Kaymaksız Yoğurt(Jelatin, Bitkisel Yağ) Aymer Süt. Adım Süt ve Gıda Ürn. San. ve Tic. Ltd. Şti./İZMİR Tava Yoğurt(Jelatin, Bitkisel Yağ) Adım. Temel Gıda/TRABZON Geleneksel Tereyağ(Bitkisel Yağ) Subaşılı Hekimoğlu Temel. Beyaz Süt ve Tarım Ürn. San. Tur. Paz. Ltd. Şti./İZMİR Tereyağı(Bitkisel Yağ) Beyazca. Emin Gıda İnş. Oto. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti/ANKARA Pastörize Tereyağı(Bitkisel Yağ) Bayella. Tokgöz Gıda San. ve Tic. A.Ş./ANKARA Tereyağı(Bitkisel Yağ) Frozya. Tokgöz Gıda San. ve Tic. A.Ş./ANKARA Tereyağı(Bitkisel Yağ) Tokgöz. Sakarya Süt ve Gıda San. Tic. Koll. Şti./TEKİRDAĞ Tereyağı(Bitkisel Yağ) Özne. Mar Tüketim Maddeleri İhr. İth. San. Ve Tic. A.Ş./BALIKESİR Yarım Yağlı UHT Keçi Sütü(İnek Sütü) Kay.”

Kaynak : Cihan Haber Ajansı

“Enerji İçeceğinden Öldü” İddiası

enerji içeceği öldürdü
Bir benzin istasyonunun tuvaletine giren Harun Yıldız (27) tuvalette ölü bulundu.

Olay, 23.00 sıralarında Maltepe Altayçeşme Mahallesi Ankara Asfaltı üzerinde bulunan bir benzin istasyonunda meydana geldi. İddiaya göre Harun Yıldız, eşi Burcu Yıldız bazı yakınlarıyla akrabalarının nikahından dönerken yolda bir benzin istasyonuna uğradı. O sırada elinde enerji içeceği bulunan Harun Yıldız, midesi bulandığı gerekçesiyle tuvalete gitti. Uzun süre dönmeyen Yıldız’ı merak eden eşi ve kayın pederi, durumdan şüphelenerek tuvalete girdi. Kapıyı açan eşi, Yıldız’ı hareketsiz halde yere yığılmış vaziyette buldu. Benzin istasyonu çalışanlarının ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri Yıldız’ın öldüğü belirledi. Polis de söz konusu yerde geniş çaplı incelemelerde bulundu. Yapılan incelemenin ardından Harun Yıldız’ın cenazesi, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürüldü.

Kaynak : Tumhaber.com