Aylık arşivler: Ekim 2013

Helal Market Sayısı 23e ulaşıyor

helal marketHELAL LOKMA DAVASINA GÖNÜL VERMİŞ KARDEŞLERİMİZE MÜJDELERİMİZ VE BİR SERZENİŞİMİZ VAR…

Uzun ince bir yol katederek bugünkü noktaya Rabbim bizi ulaştırdı. Ne kadar şükretsek azdır. Helal Lokmanın bütün Müslüman toplumu kucaklayabilmesi için önümüzde katedeceğimiz önemli ve uzun bir yolumuz daha var. Bu dönemi de ihlas, sabır, sadakat, kalbi ve fiili dualarımızla aşacağımıza inanıyoruz.

Bu yürüyüşümüzde önümüze çıkacak adımları ne kadar birlikte, zamanında, gayretle ve içtenlikle atabilirsek bu yolda zaman avantajımızı kazanmış oluruz.

Bu cümleyi neden yazdık? Bugün 400’e yakın firmanın beşbini aşan ürününe GİMDES tarafından Helal Sertifika verildi. Ancak bu ürünler binlerce tüketicilere ulaştırılamadı. Bu tür istek ve serzenişler bizlere ulaştıkça çözüm arayışları içerisine girmemizi zorladı. Önümüze “HALAL DUNYA MARKETLERİ” projesini getirdi.

Bugün bu marketlerin sayısı 16’ya çıktı. Bu ay içerisinde ise elhamdulillah 7 “HALAL DUNYA MARKETLERİ” şubesinin daha açılışı gerçekleşecektir. Bu gayrete giren kardeşlerimiz sayesinde 7 tane market şubesi ile birlikte Türkiye sathında23 şube müslüman kardeşlerimizin hizmetine girmiş duruma gelacektir.

Bu yeni market şubeleri :

Ş.URFA- 02 KASIM CUMARTESİ SAAT:14 00

DENİZLİ:08 KASIM 2013 CUMA SAAT:12.00-13.OO

ISPARTA:09 KASIM CUMARTESİ SAAT:14 00

AVCILAR:10 KASIM PAZAR günü SAAT 14.00

ZONGULDAK, ADANA, ADIYAMAN şubelerinin açılış tarihleri daha sonra belirlenecek.

Ancak bu gayretli kardeşlerimizin bu güzel hareketini desteklemekte GİMDES gönüllülerinin maalesef yeterince gayretli olmadıklarını görüyoruz. Bu marketlerin birbir açılış anonsu yapılabildiği gibi, Allah korusun, birbir kapanış anonsunu da duymak zorunda kalabiliriz. Bizi üzecek bu anonsları duymak istemiyorsak biliyoruz ki marifet iltifata vabestedir. Arz ve taleb beraber yürürse sonuç alınır. Bu marketlere biz sahip çıkmazsak o zaman şikâyet etme hakkını da kaybederiz. Öncelikle kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak için bu marketlerimizi seçmek görevimiz olduğu gibi yakınlarımızı, komşularımızı ve çevremizi bu marketlerimizle tanıştırmak da görevlerimiz arasında olmalıdır.

Kaynak : www.gimdes.org

Ispanak demir kaynağı değil


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, özellikle küçük yaştaki çocuklara demir vitamini takviyesi yapılması için bolca ıspanak yedirildiğini belirterek, “Ispanak sanıldığının aksine demir kaynağı değil” dedi.

OMÜ Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, beslenme alışkanlıkları ve tüketilen gıdaların vücuda yararlarıyla ilgili toplumda doğru bilinen pek çok bilginin yanlış olduğunu söyledi. Toplumda ıspanağın demir vitamini kaynağı olarak görüldüğünü ve çocuklara bu amaçla yedirildiğini belirten Yrd.Doç.Dr. Özenoğlu, “Aslında bu doğru bir bilgi değildir.

Ispanak bir demir kaynağı değil. İçerisinde az miktarda demir bulunur. Ispanak sadece folik asit, magnezyum, fosfor gibi mineraller açısından zengindir” diye konuştu.

Demirin çocukların büyüme ve gelişiminde çok önemli olduğunu kaydeden Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, “Demir yetersizliği sebebiyle vücuttaki fiziksel performans azalabilir. Beyin fonksiyonları olumsuz yönde etkilenir. Algılama, düşünme, yeterince olmaz. İsteksizlik, mutsuzluk gibi depresif belirtilerde kendini gösterir. Çocukluk çağında demir eksikliği sebebiyle kansızlık da olabilir” dedi. Yrd.Doç.Dr. Özenoğlu, annelerin demir vitami için ıspanak yerine çocuklarına kırmızı et, yumurta ve kuru baklagil yedirmesi gerektiğini söyledi.

DHA

Aytaç Helal Sertifikasını Yenilemedi

GİMDES’ten helal sertifikalı olan Aytaç firması helal sertifikasını yenilemedi. Bilindiği gibi firmalar her yıl periyordik olarak helal sertifikalarını yenileme zorunluluğuna sahip. Helal sertifikasının yenilenmemesi demek denetleme hakkının ortadan kalkması olduğundan yenileme gerçekleşmediğinde firma sertifka şartlarında üretimden vazgeçerek Helal Sertifika şartlarının dışında üretim yapabiliyor. GİMDES’ten yapılan açıklamaya göre Aytaç firması helal sertifikasını yenilememiştir.