Aylık arşivler: Mayıs 2014

helal-gida

Helal Gıda Sertifikası

Helal gıda sertifikası, helal; yani İslami kurallara uygun ürünler için verilen bir belgedir. Bu belge çeşitli sivil toplum kuruluşları, sertifikalandırmak için yetkilendirilmiş acentalar, Türk Standartları Enstitüsü veya Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilmektedir.

Ülkemizde helal belgesinin yaygınlaşması GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Derneği) eli ile olmuştur.

Dr. Hüseyin Kami Büyüközer önderliğinde 2008 ylıında faaliyetlerine başlayan GİMDES aradan geçen 6 yılda 500′ün üzerinde ürüne helal sertifikası vermiş ve helal kavramının Türkiye’de gelişmesine öncülük etmiştir.  GİMDES kuruculuğunu ve hala başkanlığını yürütmekte olan Dr. üseyin Kami Büyüközer daha önce de yazmış olduğu Gıda Raporu isimli kitabı ile gıda piyasasında birçok kuralın yeniden yazılması anlamında çığır açmıştır.

GİMDES eliyle başlayıp hızla gelişen helal kavramı 2011 yılında sektöre TSE’nin girmesi ile daha da hareketlenmiş ancak bazı tartışmaları da beraberinde  getirmiştir. TSE’nin helal olmayan ürünlere farklı standartlarda da sertifika veriyor olması, helal sertifikalama yapamayacağı görüşlerinin dolaşmasına neden olsa da TSE, Diyanet İşleri İle otraklaşa girdiği bu mücadelede geride kalan 3 yılda büyük ilerleme kaydetmiş ve yüzlerce ürüne helal sertifikası vermiştir.

Seyyidler Gıda Helal Sertifikası

Firma adı: SEYYİDLER OTOMOTİV GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Sertifikanın kapsadığı ürünler: SEYYİDLER, SEYKUR, SEYKUR SEYYİDLER, SEYYİD SEYYİDLER, SEYYİDZADE VE BENNİ MARKALARIYLA ÜRETİLEN CEZERYE,LOKUM ÇEŞİTLERİ, CEVİZLİ SUCUKLARI

Sertifika alım tarihi: 21.11.2013

Okumaya devam et