Helal Sertifikalı Döner

Türkiye’de GİMDES’in faaliyete başlamasıyla sertifika için başvuran ilk şirketlerden ‘Bereket Döner’, tedarikçileri de helal sertifika sahibi yaptı.
Bereket Döner Mağaza Müdürü Veteriner Hekim Osman İnce, helal üretim yapabilmek için öncelikle helalliği belgelenmiş hammaddeye sahip olunması gerektiğine işaret ediyor. Hammaddenin işlendiği her aşamanın, ürüne katılan her malzemenin de bu şartları taşıyor olması gerekiyor. İnce’ye göre, günümüzde bitkisel kökenli olsa bile her ürünün helalliğinin sorgulanması şart. Çünkü ürünün işlenmesi esnasında kullanılan madde ve yöntemler ürünü helal gıda kriterlerine sahip olmaktan çıkarabiliyor. ‘Helal gıda’ zincirinin sağlanması ve korunması için her zaman eğitimli ve donanımlı personelle çalışmak gerekiyor. Osman İnce, Bereket Döner’in de personeli sürekli bu konuda eğiterek toplumsal bilincin artırılmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını kaydediyor.
Osman İnce, geçen birkaç on yılda sağlıklı gıdayı öğrenip sorgulamaya çalışırken, şimdilerde insanların karşısına sıkça çıkmaya başlayan ‘helal gıda’ ile zihinlerde ilk başlarda bir karmaşa oluştuğunu vurguluyor: “Biz gıdanın helalliğini sorgularken sağlıklı, hijyenik cevaplarını aldık. Sağlığa zararlı ve hijyenik olmayan bir ürün zaten helal olamaz, ancak sağlıklı ve hijyenik olması ürünün helal olması için tek başına yeterli de olamaz. Yani aslında ‘helal gıda’ gıdada aradığımız tüm kriterleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu bilinci yaygınlaştırmak ‘helal gıda’nın erişilebilirliğini artıracak yegane unsurdur. Tüketiciler bu konu hakkında bilinçlendikçe sorgular ve talep eder pozisyona gelecekler, hiç şüphesiz arz da buna göre şekillenecektir.” Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle bilgiye ulaşmanın, paylaşmanın çok kolay hale geldiğine işaret eden Osman İnce, Bereket’in de ürünlerinin üzerinde müşterileri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla helal logosunu kullandığını belirtiyor. İnce, bu şekilde tüketicilerin ‘helal gıda’ ile diğerlerini ayırt edebildikleri gibi helal gıda sertifikası veren kuruluşların internet sitelerinden de güncel helal sertifikalı firma listelerine ulaşabileceğini kaydediyor. İnce, “Unutmayınız ki helal sertifikası almış olan bir firma tek bir şartı dahi yerine getirmiyor ise helal sertifikası iptal edilmektedir. ISO, HACCP denetimlerinde uygunsuzluğa göre düzenleyici, önleyici faaliyet yapılırken, helal gıda denetimlerinde en küçük uygunsuzlukta dahi sertifika iptal edilmektedir.” değerlendirmesini yapıyor.

Helal Sertifikalı Döner” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>